Tegoroczna konferencja Women in Tech Summit 2024 była celebracją siły i innowacji, które kobiety wnoszą do branży technologicznej. Pokazała też kierunek rozwoju świata, którego obraz zmieniają neuroróżnorodność oraz technologie w rodzaju generatywnej sztucznej inteligencji. To one kształtują bardziej inkluzywną i dynamiczną branżę IT.
Zmiana perspektywy
Jeszcze niedawno kobiety walczyły o to, by ich obecność w IT była zauważona. Teraz są równymi partnerkami dla mężczyzn, a często odgrywają rolę liderek, które napędzają innowacje i wyznaczają nowe kierunki. Ta zmiana wynika nie tylko z tego, że specjalistki wnoszą unikalne spojrzenie na rozwiązania technologiczne. Są przy tym empatyczne, cierpliwe i zorientowane na współpracę. Wykazują się kreatywnością, zwracają dużą uwagę na szczegóły, a przez to też doskonale realizują zadania wymagające precyzji i przestrzegania procedur. To wszystko cechy, które ułatwiają pracę nad innowacjami.
Ich obecność w zespołach IT jest niezwykle istotna, bo wnosi do organizacji szeroką perspektywę i tym samym daje szansę, by móc odpowiednio zadbać o potrzebną różnorodność, co z kolei pozwala skutecznie walczyć na przykład z uprzedzeniami pojawiającymi się w algorytmach sztucznej inteligencji. - Aktywne podejście firm do różnorodności oraz inkluzywności w zespołach projektowych jest kluczem do sukcesu. Trenowanie modeli AI, monitorowanie oraz testowanie w różnych scenariuszach, wpływa na ich sposób funkcjonowania w przyszłości. Treść, którą dostarczamy, powinna być wolna od stereotypów oraz stronniczych przekonań. Sztuczna Inteligencja została stworzona przez ludzi i jest odzwierciedleniem nas samych. Stoimy przed wyzwaniem zakwestionowania naszej własnej wiedzy i przekonań. Można nawiązać w tym miejscu do wypowiedzi Alvina Tofflera, który już 50 lat temu przewidział, że wyzwaniem XXI-wieku będzie nauczyć się, oduczyć i nauczyć na nowo – podkreśla Ewelina Wacławik-Macura, która na „Women in Tech Summit”, wraz z Katarzyną Paluch, omawiała temat różnorodności w trenowaniu SI. W zespołach GlobalLogic zaangażowanych w projekty związane ze sztuczną inteligencją, deep learning i machine learning, których częścią są obie managerki, ponad 57% inżynierów stanowią kobiety.
Ewelina Wacławik-Macura i Katarzyna Paluch
Neuroróżnorodność jako kluczowy czynnik rozwoju
Neuroróżnorodność to pojęcie odnoszące się do naturalnie występującego w populacji zróżnicowania w sposobie przetwarzania informacji przez ludzki mózg. Osoby neuroróżnorodne w tym ujęciu to takie, których sposób myślenia i reakcji odbiega od tego co jest społecznie uznawane za normę tj. neurotypowe. Jednocześnie podejście to wskazuje, że “nienormatywność” ta nie jest deficytem, a wyłącznie wariacją, dzięki której np. osoby w spektrum autyzmu czy z ADHD wnieść mogą do miejsca pracy unikalne umiejętności i sposoby widzenia. Umiejętnie prowadzone, mogą one wyróżniać się w takich obszarach, jak analiza danych, myślenie systemowe czy kreatywne rozwiązywanie problemów.
- Celem organizacji w XXI wieku musi być zadbanie, by sposób rekrutacji i organizacji pracy był zorientowany na maksymalne wykorzystanie potencjału i wyjątkowości wszystkich pracowników. To oznacza na przykład, że pracodawcy powinni, tam, gdzie to możliwe, odchodzić od tradycyjnych metod rekrutacji w oparciu o rozmowę kwalifikacyjną, na rzecz takich, które pozwolą na weryfikację szerszego spektrum umiejętności. Wskazane jest także uelastycznianie wewnętrznych procesów i metod komunikacji, by adresowały one potrzeby różnorodnych odbiorców. Takie podejście pozwoli organizacjom na dotarcie do szerszego grona talentów na coraz bardziej konkurencyjnym rynku, a także na zwiększenie produktywności i efektywności poprzez zastosowanie nieoczywistych perspektyw do rozwiązywania problemów technicznych i biznesowych – zauważa Patrycja Bajorska, Competency Head w GlobalLogic. Podczas Women in Tech 2024 wraz z Project Managerką Justyną Wasilewską prowadziła warsztaty poświęcone neuroróżnorodności i jej znaczeniu w organizacjach, także w kontekście skutecznych stylów komunikacji przywódczej w zespołach IT.
Patrycja Bajorska i Justyna Wasilewska
Zrozumienie neuroróżnorodności stanowi nowy cel, ale też wyzwanie firm z różnych branż. Muszą one otworzyć się na kreowanie środowisk pracy, które wspierają różne potrzeby pracowników. Obejmuje to nie tylko dostosowanie miejsc pracy czy elastyczność w zarządzaniu zespołem, ale też zapewnienie odpowiednich szkoleń dla menedżerów.
GenAI
Nie bez przyczyny generatywna sztuczna inteligencja (GenAI) zdominowała tematycznie konferencję Women in Tech w 2024 roku. To technologia, która przebojem wdarła się w nasze codzienne życie i z powodzeniem wspiera już specjalistów różnych dziedzin w codziennych zadaniach. Prelegenci podkreślali, że w przyszłości 80% treści w mediach społecznościowych będzie generowane przez AI. Jednocześnie wskazywali algorytmy jako nasz sposób poradzenia sobie z problemem „data deluge”, a więc sytuacji, w której ogromne ilości nowych danych są generowane w tak szybkim tempie, że nie mamy możliwości skutecznego zarządzania nimi. Technologia otwiera szansę, by móc je analizować i interpretować, a tym samym rozumieć i praktycznie wykorzystać.
Potencjał GenAI i jej wpływ na różne branże wywołuje od miesięcy wiele dyskusji dotyczących przyszłości rynku pracy. Choć wielu pracowników obawia się o swoje zatrudnienie w obliczu szybkiego postępu technologicznego, eksperci podkreślają, że to nie same systemy zabierają pracę. Robią to osoby, które potrafią wykorzystać nowe możliwości w danym zawodzie, aby pracować wydajniej, skuteczniej i bez błędów.
Wprowadzenie GenAI do procesów biznesowych wiąże się z osobnymi wyzwaniami. Chcąc zapewnić bezpieczny i etyczny rozwój AI, konieczne jest wprowadzenie zasad przejrzystości, odpowiedzialności i edukacji.
Przejrzystość odnosi się do zrozumiałości i dostępności informacji na temat działania algorytmów, wykorzystywanych danych i podejmowanych decyzji. Pozwala lepiej zrozumieć, jak działają systemy AI, a także wykrywać i eliminować błędy czy uprzedzenia.
Odpowiedzialność oznacza, że twórcy i użytkownicy technologii muszą być świadomi konsekwencji swoich działań. Wprowadzenie jasnych regulacji prawnych i etycznych jest niezbędne, aby zapewnić, że rozwój AI odbywa się z poszanowaniem praw człowieka. To kluczowe dla zbudowania zaufania społecznego.
Wreszcie edukacja jest nieodzownym elementem, który pozwala zrozumieć, jak korzystać z technologii. Zarówno programiści, jak i użytkownicy muszą być dobrze poinformowani o możliwościach, ograniczeniach i potencjalnych zagrożeniach związanych z AI.
W tym względzie pomocne okazują się rozwiązania, które pomagają organizacjom wybrać i wdrożyć modele sztucznej inteligencji precyzyjnie odpowiadające ich potrzebom. Ułatwiające zatrudnionym specjalistom wykonywanie obowiązków. Dzięki nim przedsiębiorstwa mogą wykorzystać możliwości generatywnej sztucznej inteligencji, by na przykład lepiej administrować danymi lub pisać kod na podstawie dokumentacji. Obecne rozwiązania, w rodzaju Platformy platform od GlobalLogic są dla wielu organizacji, zakopanych w tysiącach zapisanych przez lata dokumentów, szansą, by praktycznie wykorzystać zgromadzoną wiedzę.
Edukacja i mentoring
Na konferencji Women in Tech 2024 podkreślano również znaczenie edukacji i potrzebę szerokiej dostępności mentoringu dla wszystkich. Nie powinien on być zarezerwowany tylko dla wybranych, ale dostępny dla każdego, kto chce rozwijać swoje umiejętności i karierę. Mentoring wspiera rozwój zawodowy i osobisty, zapewniając cenne wskazówki i wsparcie. Jak podaje organizacja Development Dimensions International 67% kobiet podkreśla istotny wpływ mentoringu na ich rozwój zawodowy. Jednocześnie 2 na 3 ankietowane deklarują, że nie miały jeszcze nigdy, formalnie mentora.
Eksperci obecni na wydarzeniu zwracali uwagę na konieczność bardziej praktycznego podejścia do obszaru szkoleń i rozwoju. Niezwykle ważne dziś jest, by funkcjonujące w firmach programy były dostosowane do różnych grup zawodowych, w tym osób starszych, które nadal są aktywne zawodowo, matek wracających na rynek pracy oraz kobiet i mężczyzn szukających możliwości przebranżowienia po wielu latach kariery w innych dziedzinach.
Wpisujące się w te potrzeby programy mentoringowe to nie tylko korzyść dla pracowników czy kandydatów, ale również dla samej organizacji. Badania pokazują, że przekładają się one na większe zadowolenie z pracy i wyższy poziom motywacji specjalistów, ale również na lepsze wyniki przedsiębiorstw, które je oferują.
Tworzenie programów rozwojowych, które są elastyczne, dostosowane do indywidualnych potrzeb i uwzględniają różnorodność doświadczeń zawodowych uczestników jest konieczne, by sprostać wyzwaniom współczesnego rynku pracy. Według prognoz, rynek oprogramowania do mentoringu osiągnie wartość 2 miliardów dolarów do 2036 roku, co świadczy o rosnącym zapotrzebowaniu na powiązane z obszarem rozwiązania.
Znaleźć tech-life balance
Zrównoważony rozwój technologii jest kluczowy, by rzeczywiście wykorzystać jej potencjał, a jednocześnie nie pozwolić jej się zdominować. Kobiety związane z nauką, inżynierią i technologią odgrywają w tym obszarze kluczową rolę, dbając o inkluzywność, równe szanse dla wszystkich i uwzględnienie wspomnianej wcześniej neuroróżnorodności.
Technologia sama w sobie nie posiada emocji, ale jej użytkownicy – owszem. Dlatego współcześnie tak istotne jest projektowanie i rozwijanie narzędzi w taki sposób, by uwzględniały one ten aspekt człowieczeństwa. Nowoczesne rozwiązania mają potężne możliwości i w wielu aspektach ułatwiają codzienne życie, ale mogą też frustrować, jeśli nie są zaprojektowane z myślą o użytkowniku. Zrozumienie emocji, które towarzyszą interakcji z technologią, jest niezbędne dla tworzenia produktów, które są nie tylko funkcjonalne, ale także przyjazne i satysfakcjonujące w użyciu. Stąd też tak istotne staje się zacieśnianie współpracy między profesjonalistami technicznymi i nietechnicznymi.
Połączenie tych różnych perspektyw pozwala na tworzenie produktów i usług, które są zarówno innowacyjne, jak i dopasowane do rzeczywistych potrzeb użytkowników. Efektywna współpraca na tym polu wymaga otwartej komunikacji, wzajemnego szacunku i zrozumienia. Kluczowe jest również budowanie kultury organizacyjnej, która promuje interdyscyplinarność i wspiera ciągłe uczenie się. W takich warunkach specjaliści i całe organizacje mogą lepiej reagować na zmiany, wprowadzać innowacje i osiągać długoterminowy sukces.
Obraz świata ukształtują ludzie
Przyszłość IT i całego świata to nie tylko technologia, ale przede wszystkim ludzie, którzy ją tworzą i odpowiadają za jej rozwój. Bez podziału na kobiety i mężczyzn. Bez względu na płeć, wiek czy doświadczenie. Potrzebą i wyzwaniem współczesnego świata jest stworzenie przestrzeni, w której każdy czuje się doceniony i może w pełni wykorzystać swoje mocne strony, niezależnie od neurotypu. To klucz do budowania lepszej przyszłości dla wszystkich. Różnorodność jest niezbędna, by napędzać innowacje, przełamywać ograniczenia i pokonywać bariery hamujące rozwój - zarówno na poziomie specjalisty, jak też organizacji czy nawet całej cywilizacji. Od podejmowanych dzisiaj decyzji i naszego podejścia do innowacji zależy, czy technologia rzeczywiście stanie się narzędziem wyrównującym szanse i otwierającym drzwi do nowych możliwości dla każdego.