Na naszych smartfonach mamy przeciętnie od 60 do 90 aplikacji. Z dużej części korzystamy regularnie, sięgając po telefon średnio co kilkanaście minut. Często także podczas podróży samochodem. To wpływa na sytuację na ulicach, gdzie zdekoncentrowani kierowcy prowokują wiele niebezpiecznych sytuacji. Technologia jednak i tu znajduje rozwiązanie, dbając tak o wygodę właścicieli pojazdów, jak też o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.
O tym, jakie znaczenie mają w naszym życiu smartfony, nie trzeba nikogo przekonywać. Potwierdzenie tego znajdziemy, przyglądając się zwyczajom kierowców. Wielu z nich dzisiaj, wsiadając do swoich aut, w pierwszej kolejności upewnia się, że ich telefon jest połączony z systemami obecnymi w samochodzie.
Niewielkie urządzenie, dzięki szybkiej integracji z pojazdem, otwiera drzwi do świata wygody, bezpieczeństwa i rozrywki. Wyruszając w drogę, możemy z łatwością zaplanować trasę i sprawdzić ją pod kątem ewentualnych utrudnień. Samą podróż umilimy sobie ulubioną muzyką lub podcastem, a jeśli mamy wiele do zrobienia – z pomocą wirtualnego asystenta sprawdzimy kalendarz, umówimy spotkania i wyślemy podyktowane wiadomości.
To tylko kilka pierwszych z brzegu przykładów. Lista możliwości, które dają nam auta, z każdym miesiącem się wydłuża. Dbają o to producenci z branży motoryzacyjnej oraz wyspecjalizowani inżynierowie, tworzący i testujący rozwiązania w samochodach, których nie zobaczymy jeszcze nawet w reklamach telewizyjnych. Tego rodzaju prace trwają między innymi w Szczecinie, gdzie o rozwój systemów Android Auto i Apple CarPlay dbają developerzy i testerzy firmy GlobalLogic. Ich praca z pewnością nie jest odtwórcza i wymaga sporo kreatywności.
Już w tym momencie zajmujemy się rozwiązaniami, które będą dostępne w samochodach produkowanych od 2025 roku. Rozwijamy oprogramowanie pod kątem nowych funkcjonalności i niedostępnych wcześniej rozwiązań. Jedną z takich nowinek, które czekają właścicieli pojazdów będzie wykorzystanie różnych HUD-ów (Head-Up Display), które pozwolą na kreatywne wyświetlanie praktycznych informacji na linii wzroku kierowcy – opowiada Katarzyna Kropielnicka-Maciaszek, Project Manager projektu.
Head-Up Displays (HUDs) stają się kluczowym elementem nowoczesnych samochodów, zmieniając sposób, w jaki kierowcy odbierają komunikaty podczas jazdy. Pokazują istotne dane, jak prędkość, wskazówki nawigacyjne i ostrzeżenia o potencjalnych zagrożeniach, na przedniej szybie. W ten sposób umożliwiają kierowcom utrzymanie pełnej uwagi na drodze. To nie tylko technologiczna nowinka - to rozwiązanie, które ma bezpośredni wpływ na poprawę bezpieczeństwa, zapewniając uważność i wyższy poziom świadomości o tym, co dzieje się wokół nas.
Praca na prototypach
Poprzez tego rodzaju nowinki zespół ze Szczecina odważnie zagląda przez okno technologicznych innowacji. A takie projekty inspirują i motywują, co potwierdza Daria Kajewska, Senior Testing Engineer. - Czasem sprzęt, dla którego tworzymy oprogramowanie, jeszcze nie istnieje lub jest dostępny jako prototyp. Często musimy opierać się na symulacjach na pierwszych etapach prac. Mamy też okazję zobaczyć nowinki w praktyce jako jedni z pierwszych na świecie, podczas wizyt w fabrykach, gdzie sprawdzamy samochody testowe – mówi. - Tworzymy nowe i uwielbiamy ten moment, kiedy nasza praca staje się namacalna. Wsiadamy do auta i natychmiast myślimy: wow, to ta ikonka i funkcja, nad którą pracowaliśmy tyle czasu! Zapewnia to niesamowity zastrzyk energii do dalszej pracy – dodaje.
Zespół ze Szczecina tworzy część samochodu, który może wydawać się nam niewielka, ale w rzeczywistości odgrywa coraz istotniejszą rolę w sektorze motoryzacyjnym. Producenci, którzy często latami rozwijają projekty, zanim trafią one na taśmę produkcyjną i do klientów, kładą ogromny nacisk na rozwiązania cyfrowe. Celem jest zadbanie o spójne i jak najlepsze wrażenia kierowcy oraz pasażerów. Każda podróż ma być przyjemnością, ale sam pojazd nie może być już tylko środkiem lokomocji.
Ma być mobilnym centrum dowodzenia, w którym nie czujemy się ograniczani faktem, że musimy pokonać kilkadziesiąt kilometrów do biura czy sklepu lub spędzić kilkudziesięciu minut w korkach. Ten czas możemy w nowoczesnym samochodzie kreatywnie, pożytecznie wykorzystać, by załatwić kilka spraw, zrelaksować się lub poszerzyć wiedzę. Od tego właśnie są systemy informacyjno-rozrywkowe (In-Vehicle Infotainment - IVI), a także wspomniane Android Auto i Apple CarPlay, dzięki którym możemy wygodnie i bezpiecznie wykorzystać możliwości naszych smartfonów.
Jeśli więc ktoś zapyta Cię, co cechuje samochód przyszłości, pamiętaj, że odpowiedź niekoniecznie będzie wiązać się z silnikiem i konstrukcją pojazdu. Przyszłość to idealne warunki podróży, o które dzisiaj dbają też w dużej mierze nasi lokalni specjaliści ze Szczecina.