Technologia dostępna dla każdego przepisem na skuteczną walkę z zanieczyszczeniem środowiska? W Polsce startuje nowy projekt ekologiczny, który ma to potwierdzić. Inicjatywa ma charakter ogólnokrajowy i wykorzystuje nową, darmową aplikację mobilną EcoHike, dzięki której każdy może zadbać o porządek w swojej najbliższej okolicy. Jednocześnie program otwiera większe możliwości współpracy mieszkańców miast i wsi z aktywistami oraz organizacjami proekologicznymi, by zapobiegać sytuacjom kryzysowym z wyprzedzeniem.
W ubiegłym roku Polacy wytworzyli średnio 358 kg odpadów komunalnych na osobę. Spośród łącznej liczby 11,7 mln ton śmieci z gospodarstw domowych odebrano niecałe 86%, a do recyclingu trafiło zaledwie 26,7%. Umiejętnie zagospodarowanie odpadami stanowi wyzwanie dla każdego regionu świata. Jest w równej mierze problemem mieszkańców największych miast, jak i terenów wiejskich czy obszarów odwiedzanych przede wszystkim turystycznie, gdzie skutki rosnącej liczby śmieci są obserwowane na co dzień.
Jak wiele potrzeba, by zmienić tę sytuację? Powszechność urządzeń mobilnych i możliwości technologiczne, którymi dysponuje każdy z nas, otwierają szansę na skuteczne przeciwdziałanie zaśmiecaniu. Na tym bazuje uruchomiony projekt ekologiczny o zasięgu ogólnokrajowym, u którego podstaw znajduje się nowa aplikacja EcoHike. Pozwala ona użytkownikom smartfonów wygodnie oznaczać miejsca, w których znajdą śmieci i stosownie je etykietować. Tak wyszczególnione lokalizacje są widoczne na wirtualnej mapie dostępnej z poziomu programu i pozwalają innym osobom troszczącym się o środowisko, także aktywistom i przedstawicielom instytucji, zareagować.
· EcoHike powstał z inicjatywy inżyniera firmy technologicznej GlobalLogic, który podczas pieszych wędrówek dostrzegł wokół siebie rosnącą liczbę nielegalnie wyrzuconych odpadów. Postanowił wykorzystać wiedzę i umiejętności, by zaprojektować rozwiązanie, które umożliwi przeciwdziałanie zaśmiecaniu środowiska. Przy wsparciu kolegów z pracy i wykorzystaniu udostępnionych przez organizację technologii, stworzył aplikację, która może teraz zmienić sytuację w Polsce – opowiada Karolina Busz, Dyrektor Marketingu w GlobalLogic.
Nowa aplikacja ma stać się jednym z podstawowych elementów ogólnokrajowego projektu ekologicznego, który zachęci do działań proekologicznych. Inicjatywa zintegruje osoby chcące zadbać o środowisko oraz lokalne społeczności we wspólnym sprzątaniu miejsc, w których żyjemy i które odwiedzamy. Korzyści wynikające z takiej współpracy widać po pilotażowych akcjach z wykorzystaniem EcoHike. Jedna z takich inicjatyw miała miejsce w Sulistrowicach, wsi turystycznej, położonej na terenie Ślężańskiego Parku Krajobrazowego w gminie Sobótka w województwie dolnośląskim. W ramach spotkania wysprzątano część Przełęczy Sulistrowickiej, okolice pomnikowego dębu szypułkowego u podnóża góry Ślęży oraz teren wokół zalewu sulistrowickiego.
· Społeczność Sulistrowic od wielu lat aktywnie działa w nurcie edukacji ekologicznej i poszanowania przyrody. Funkcjonujące we wsi Stowarzyszenie Sulistrowice regularnie inicjuje działania na rzecz środowiska naturalnego, by wspomnieć zorganizowany konkurs "Zamieniamy trawniki na warzywniki", w ramach którego promowano ogrody warzywne uprawiane z poszanowaniem przyrody. Nowe możliwości w zakresie współpracy i koordynacji działań na pewno znacznie ułatwią nam dbanie o środowisko naturalne regionu i niwelowanie negatywnych skutków aktywnej turystyki, która do tej pory powodowała zniszczenia w środowisku przyrodniczym i dewastację infrastruktury sołeckiej – mówi Alicja Krupa, sołtys Sulistrowic.
EcoHike w ciągu najbliższych miesięcy umożliwi każdemu użytkownikowi wychodzenie z oddolną inicjatywą i koordynację działań społeczności z różnych części kraju. Jednocześnie zapewni platformę do komunikacji i współdziałania dla aktywistów, instytucji publicznych i firm, którzy dzięki informacjom od mieszkańców będą mogli sprawniej reagować. W domyśle program ma nie tylko wspomagać w walce z zanieczyszczeniem środowiska, ale również pomagać wcześniej wykrywać sytuacje prowadzące potencjalnie do katastrof ekologicznych, jak nielegalny zrzut ścieków do rzek czy wywóz niebezpiecznych odpadów do lasów.
W uruchamianej w Polsce wersji EcoHike można łatwo i szybko oznaczać zaśmiecone tereny i odnajdować miejsca wymagające interwencji, w czym pomaga technologia GPS. Poza tym twórcy wzięli pod uwagę zebrane sugestie użytkowników w aspekcie interfejsu offline. W nowej wersji dostępnej dla polskich odbiorców mogą oni korzystać z funkcji zapisywania zarówno regionów geograficznych, jak i znaczników ze zdjęciami. Wystarczy jedna fotografia z podaną lokalizacją, aby oznaczyć zaśmiecony teren.
Obecnie EcoHike pozwala samodzielnie tworzyć publiczne lub prywatne wydarzenia, a także dołączać do już utworzonych inicjatyw. Ponadto twórcy zadbali o promowanie wydarzeń sprzątania. Użytkownicy mogą dzielić się nowinkami, zapraszać przyjaciół do śledzenia strony inicjatywy
w mediach społecznościowych, a także monitorować znaczniki, obserwować aktywistów czy konfigurować filtry programu według własnych preferencji.
w mediach społecznościowych, a także monitorować znaczniki, obserwować aktywistów czy konfigurować filtry programu według własnych preferencji.
- Dzięki innowacjom technologicznym możemy zmieniać świat. Aplikacja EcoHike stanowi tego doskonały wyraz i cieszymy się, że z jej pomocą każdy będzie mógł stać się częścią ciągle rosnącej społeczności, której zależy na czystszym świecie. Wierzymy, że projekt EcoHike w Polsce spotka się z pozytywnym przyjęciem i pozwoli nam wszystkim lepiej dbać o rzeczywistość wokół nas. Aplikacja EcoHike obejmuje obszar całego kraju, jest w pełni bezpłatna i integruje społeczność, której zależy
na czystości miejsc publicznych – wyjaśnia Marek Matysiak, AVP, Engineering w GlobalLogic.
na czystości miejsc publicznych – wyjaśnia Marek Matysiak, AVP, Engineering w GlobalLogic.
EcoHike jest darmową aplikacją dostępną dla użytkowników systemów Android i iOS.
Aplikacja EcoHike:
Więcej informacji: https://www.globallogic.com/pl/key-projects/ecohike/
Informacje o GlobalLogic
GlobalLogic jest liderem w branży inżynierii cyfrowej. Firma zatrudnia ponad 26 500 inżynierów. Dysponuje studiami projektowymi i ośrodkami inżynieryjnymi na całym świecie. Dzięki temu może służyć bogatą wiedzą specjalistyczną klientom z branży motoryzacyjnej, telekomunikacyjnej, usług finansowych, opieki zdrowotnej i biotechnologii, przemysłu wytwórczego, mediów i rozrywki, produkcji podzespołów elektronicznych oraz technologii. GlobalLogic należy do grupy kapitałowej Hitachi. www.globallogic.com/pl