Rozpoczyna się kolejny dzień dla inteligentnego samochodu. Po nocy spędzonej na ładowaniu, aktualizacjach oprogramowania i samoczynnym testowaniu systemów, jest gotów, by znów odgrywać swoją rolę i funkcjonować w doskonale skomunikowanym smart świecie.
Rankiem, kiedy do garażu wchodzi Milena, szybko rozpoznaje ją za pomocą czujników biometrycznych i wita delikatnym sygnałem. Kiedy tylko zajmuje ona miejsce za kierownicą, ustawia pozycję fotela, kierownicy i lusterek dokładnie pod swoją właścicielkę, by podróż mijała jak najbardziej komfortowo. Uruchamia też spersonalizowany układ deski rozdzielczej oraz wczytuje zaktualizowany po połączeniu ze smartfonem kalendarz dnia.
Elektryczny silnik cicho wprawia koła w ruch i samochód rozpoczyna kolejną podróż do centrum pobliskiej metropolii, gdzie mieści się siedziba firmy zatrudniającej Milenę. Od razu łączy się z inteligentną infrastrukturą miejską, by zoptymalizować trasę przejazdu oraz monitorować warunki drogowe.
Samochód w inteligentnym mieście
Od pierwszych chwil pojazd intensywnie pracuje, odbierając i przetwarzając dziesiątki informacji. Selekcjonuje je i przekazuje w czytelny, a jednocześnie bezpieczny sposób. W ten sposób Milena może dowiedzieć się o czekającej do odbioru paczce oraz o możliwości wspólnego przejazdu z sąsiadką, która mieszka w pobliżu. Obie korzystają ze zintegrowanej ze smartfonami platformy do wspólnych podróży, która połączyła lokalne społeczności i pozwoliła zmniejszyć korki na trasach prowadzących do miasta.
Samochód pozostaje w nieustannym kontakcie z infrastrukturą inteligentnego miasta, której algorytmy monitorują sytuację na drogach. Ich celem jest zadbanie o płynny i bezpieczny ruch. Sytuacja na to pozwala, więc kiedy zbliża się do sygnalizacji świetlnej na jednym ze skrzyżowań, zmienia ona kolor na zielony, umożliwiając przejechanie dalej bez zatrzymywania się. Kawałek dalej system monitorowania jakości drogi odbiera ostrzeżenie o wybojach. Auto błyskawicznie przekazuje tę informację kierującej i jeszcze w tym samym momencie modyfikuje ustawienia zawieszenia, by przejazd tym odcinkiem był jak najbardziej komfortowy.
Jeszcze przed dotarciem do miejsca docelowego, samochód przekazuje Milenie otrzymane powiadomienie o promocji w ulubionej kawiarni. Pozwala jej też od razu zadzwonić i złożyć zamówienie, które będzie mogła szybciej i wygodniej odebrać.
Autonomiczny, a więc pomocny
Milena wysiada pod biurem, a samochód żegna ją mignięciem świateł i od razu rusza odnaleźć miejsce parkingowe, gdzie zatrzyma się na kolejne kilka godzin. Wysyła zapytanie do systemu miejskiego i w kilka chwil otrzymuje listę możliwych lokalizacji. Wybiera tę najbliższą i najbardziej dogodną, gdzie dociera po kilkudziesięciu sekundach. Na potwierdzenie wysyła właścicielce powiadomienie na smartfona, która w odpowiedzi zdalnie blokuje dostęp do auta.
Mija kilka godzin. To był ciężki dzień w pracy. Milena jest zmęczona serią kilku spotkań biznesowych i ma ochotę się zrelaksować. Inteligentny samochód, po aktywacji modułu jazdy autonomicznej, przejmuje więc kontrolę i rusza w drogę do domu. Ona w tym czasie może oddać się lekturze książki. Co pewien czas pojazd tylko na moment wyrwie ją z przedstawionego na kartach powieści świata subtelnym powiadomieniem – kilka razy o aktualnej sytuacji na drodze i związanej z tym zmianie trasy, a w jednym przypadku z pytaniem dotyczącym zaplanowanych na wieczór zakupów. Może złożyć zamówienie od razu i tylko je odebrać z supermarketu, który będą mijać za kilka kilometrów.
Inteligentny samochód nigdy nie zasypia
Zatrzymując się w garażu, inteligentny samochód nie kończy swojego dnia pracy. Przed nim noc, którą wykorzysta na pobranie aktualizacji, naładowanie baterii, a także kolejne testy systemów pokładowych. Wszystko po to, by być w pełni gotowym na kolejną podróż. A już w najbliższy weekend czeka go wypad z całą rodziną Mileny nad jezioro oddalone o kilkaset kilometrów.
Samochód już dawno przestał być tylko środkiem transportu. Dzisiaj jest inteligentnym asystentem, który dba o nasz komfort i bezpieczeństwo. Momentami pełni wręcz rolę opiekuna, który czuwa nad bezpieczeństwem na drodze. Niektórzy nazwaliby go nawet współczesnym concierge’em, który pilnuje, by zaplanowane zadania zostały zrealizowane, a wyznaczone cele na dany dzień osiągnięte bez stresu. To, jak bardzo zmienia się sektor motoryzacyjny i same samochody, widać choćby po opcji personalizacji ustawień kierowcy, która jest już standardem w pojazdach premium. Kolejne lata przyniosą nam jeszcze więcej możliwości definiowania ustawień pod potrzeby danego użytkownika oraz jeszcze większą integrację i automatyzację. W ten sposób inteligentne samochody będą lepiej połączone z szybko rozwijającymi się miastami, ich zaawansowaną infrastrukturą, a także wyposażonymi w rozwiązania internetu rzeczy domami i oczywiście nami oraz naszymi urządzeniami mobilnymi – podsumowuje Daniel Jabłoński, Program Director w GlobalLogic.