Gdzie zaczyna się cyfrowa transformacja, którą przechodzą obecnie setki tysięcy firm na całym świecie? W biurach takich organizacji jak wrocławska GlobalLogic, która 2022 rok wita w nowoczesnej siedzibie, dostosowanej do wymagań współczesnego rynku pracy, wspierającej inżynierów tworzących nowe rozwiązania i dbającej o ekologię w regionie.
Obecna we Wrocławiu od 2015 roku firma GlobalLogic przeniosła się do nowoczesnego biurowca Nowa Strzegomska, by nadal wyznaczać trendy jako pracodawca i kontrahent. Nowa siedziba jest przystosowana do wyspecjalizowanych potrzeb zespołów IT, a także robi użytek z innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Wpisuje się przy tym w coraz popularniejszy model pracy hybrydowej, który obecnie preferuje 83% pracowników, i pozwala zespołom inżynierów efektywniej, a jednocześnie w najwyższym stopniu poufności informacji, realizować projekty. Wdrożone rozwiązania usprawniają współpracę poszczególnych zespołów, umożliwiając im realizację zadań zgodnie z wymaganiami klientów oraz przy uwzględnieniu najwyższych standardów bezpieczeństwa. W ten sposób GlobalLogic wdraża we Wrocławiu popularną w Stanach Zjednoczonych ideę „pracuj gdzie chcesz”, w myśl której kluczowe jest zapewnienie pracownikom warunków, które umożliwią im wykorzystanie pełni swojego potencjału.
Nowa siedziba ma umożliwić dalszy rozwój firmy, którego efektem będzie zatrudnienie kolejnych grup specjalistów z sektora IT. Obecnie we Wrocławiu pracuje już ponad pięćset osób, inżynierów i specjalistów. W ciągu najbliższych dwóch lat chcielibyśmy podwoić kadrę pracowników we Wrocławiu. Według naszych prognoz większość zatrudnionych osób będzie pracować w coraz popularniejszym w Polsce modelu hybrydowym – zapowiada Marek Matysiak, AVP, Engineering w GlobalLogic.
Elastyczność synonimem nowoczesności
Designerskie, modułowe przestrzenie coworkingowe, różne rodzaje stanowisk pracy oraz sale konferencyjne w budynku GlobalLogic odpowiadają tym, które można na co dzień znaleźć w organizacjach ze Stanów Zjednoczonych czy Japonii. Umożliwiają wygodną i efektywną współpracę osób obecnych na miejscu oraz realizujących swoje zadania z domu lub innych lokalizacji. Wszystkie sale konferencyjne o łącznej powierzchni 650 m2, są wyposażone w profesjonalny sprzęt telekonferencyjny, a dzięki najnowszej infrastrukturze technicznej, osoby pracujące hybrydowo mogą zawsze szybko i wygodnie komunikować się i współpracować w ramach realizowanych projektów. By cyfrowa transformacja świata, firm i życia zwykłych ludzi była możliwa, potrzebni są wykwalifikowani specjaliści, którzy z kolei potrzebują odpowiedniego sprzętu i warunków, by móc w pełni wykorzystać swój potencjał. Stąd też obecność w nowym biurze zróżnicowanych przestrzeni, które wpływają na komfort pracy i pozwalają wzajemnie się inspirować: open space'ów, laboratoriów oraz stref pracy kreatywnej. Istotną rolę pełni dopasowane do potrzeb wyposażenie, na przykład elektrycznie sterowane biurka i rozwiązania komunikacyjne ułatwiające wymianę informacji – tłumaczy Marek Matysiak.
Cechą nowej siedziby firmy są również zaawansowane laboratoria informatyczne, w których eksperci mogą testować i wdrażać innowacyjne rozwiązania w odpowiednio przygotowanym do tego środowisku. To właśnie tam programowana będzie przyszłość – rozwijane projekty, które dopiero za kilka lat trafią do powszechnego użytku, przynosząc rewolucję w różnych branżach i życiu konsumentów. Inżynierowie stworzą, rozwiną i przetestują tam rozwiązania informatyczne z branż automotive, Industry 4.0, cloud czy też IoT.
W trosce o ochronę tych innowacyjnych technologii, a także wrażliwych danych partnerów biznesowych czy też szczegółów realizowanych projektów, cały budynek funkcjonuje w formie stref security o różnym stopniu uprawnień. Najwyższy poziom ochrony dotyczy m.in. laboratoriów, w których zastosowano rozwiązania mające zapewnić odpowiednio wysoki poziom bezpieczeństwa informacji. W ten sposób firma odpowiada na zauważany od początku pandemii przez 71% specjalistów IT wzrost liczby cyberataków na przedsiębiorstwa i odpowiada na aktualne wymogi projektowe partnerów biznesowych.
Z myślą o społeczności
Programując przyszłość, GlobalLogic nie zamierza jedynie skupiać się na technologicznych projektach, ale również angażować w rozwój regionu i lokalnej społeczności. Jako członek grupy Hitachi, firma tworzy innowacyjne produkty i usługi, by wspierać klientów, ale również społeczności w rozwiązywaniu ich problemów. Nowa siedziba pozwoli łatwiej dzielić się wiedzą i doświadczeniami, które będą przekazywane w formie organizowanych prezentacji, szkoleń i akademii. Naszym celem jest zacieśnianie relacji z uczelniami, stowarzyszeniami czy organizacjami, które umożliwiają rozwój umiejętności mieszkańców Wrocławia i okolic – mówi Oleksandr Kachmar, VP Operations, Europe w GlobalLogic.
Sam projekt nowej siedziby również wpisuje się w ideę dbania o lokalną społeczność i wyznacza trendy w zakresie rozwiązań proekologicznych. Budynek posiada certyfikat BREEAM, który wyznacza standardy w projektowaniu zrównoważonym oraz ekologicznym budownictwie. Potwierdza on, że biurowiec jest przyjazny środowisku naturalnemu, a także odpowiednio komfortowy dla użytkowników. Dbałość o ekologię w regionie Wrocławia była jednym z naszych priorytetów podczas projektowania nowej lokalizacji. Na dachu została umieszczona instalacja fotowoltaiczna i ule dla trzmieli, a wewnątrz wykorzystano nowoczesne i oszczędne oświetlenie LED. Biuro wyposażono również w specjalne szyby zmniejszające nagrzewanie się powierzchni latem, co zmniejsza koszty związane ze schładzaniem powierzchni. Do ogrzewania budynku zastosowano system VRF, który umożliwia zapewnienie optymalnego komfortu pracującym osobom przy jednoczesnym zachowaniu maksymalnej efektywności energetycznej w danych warunkach pracy – opowiada Agnieszka Augustynów, VP Finance, PL, DE, CRO w GlobalLogic.
W swojej lokalizacji we Wrocławiu GlobalLogic zamierza utrzymać dotychczasowy szybki wzrost, wpływając na kształt lokalnego i ogólnopolskiego rynku IT. Zatrudnienie kilkuset nowych specjalistów pozwoli firmie jeszcze lepiej odpowiadać na potrzeby partnerów, a jednocześnie dalej podnosić rangę Wrocławia jako informatycznego serca regionu - kluczowego punktu na mapie IT nie tylko Polski, ale nawet Europy.
O GlobalLogic
GlobalLogic (www.globallogic.com) jest liderem w branży usług inżynierii cyfrowej. Pomagamy markom na całym świecie w projektowaniu i tworzeniu innowacyjnych produktów, platform i cyfrowych doświadczeń na miarę współczesnego świata. Dzięki połączeniu projektowania doświadczeń, kompleksowej inżynierii i wiedzy o danych umożliwiamy naszym klientom wyobrażenie sobie możliwości i przyspieszamy ich transformację w cyfrowe firmy jutra. GlobalLogic z siedzibą w Dolinie Krzemowej prowadzi studia projektowe i centra inżynieryjne na całym świecie, oferując swoje doświadczenie klientom z branży motoryzacji, komunikacji, usług finansowych, opieki zdrowotnej, produkcji, mediów i rozrywki, półprzewodników i technologii. GlobalLogic jest spółką należącą do grupy Hitachi, działającą pod firmą Hitachi, Ltd. (TSE: 6501), i jako firma zajmująca się innowacjami społecznymi angażuje się w budowanie zrównoważonego społeczeństwa o wyższej jakości życia poprzez wprowadzanie innowacji za pomocą danych i technologii.