Roboty, które samodzielnie się przemieszczają, rozpoznają kolory oraz kształty i położenie rozmaitych przedmiotów? Jeszcze do niedawna takie efekty można było zobaczyć jedynie w filmach. Teraz to już rzeczywistość, która wyznacza kierunki rozwoju współczesnej gospodarki. Nowoczesna technologia szczególnie dużo zastosowań znajduje w branży automotive, medycynie oraz w magazynach i centrach logistycznych, które coraz częściej są zautomatyzowane. Rola ludzi ogranicza się jedynie do nadzorowania pracy maszyn.
Gra toczy się o niebagatelne pieniądze. Z najnowszego raportu Zion Market Research wynika, że do 2022 r. wartość rynku robotyki na świecie wyniesie co najmniej 34 mld USD. Dlaczego mechaniczne urządzenia, działające w oparciu o algorytmy sztucznej inteligencji mają coraz więcej zastosowań? Decyduje o tym, przede wszystkim, obniżka kosztów funkcjonowania, np. centrów magazynowych. Zastosowanie urządzeń działających w oparciu o nowoczesne technologie powoduje, że transport towarów jest znacznie bardziej efektywny, bezpieczny i szybszy.
Wyścig technologiczny sprawia, że firmy informatyczne tworzą coraz bardziej zaawansowane rozwiązania. Jedną z nich jest GlobalLogic. Specjaliści z tej firmy stworzyli Robotic Arm. Maszyna przenosi zapakowane w paczki towary i umieszcza je np. w koszach przeznaczonych do dalszej dystrybucji. Urządzenie rozpoznaje kolory, a także kształt i położenie zróżnicowanych obiektów. Między innymi takie możliwości dało zastosowanie kamery sprzężonej z maszyną. Ramię robota wykonuje precyzyjne ruchy, które umożliwiają sortowanie przedmiotów według różnych kryteriów. W urządzeniu zastosowano m.in. algorytmy sztucznej inteligencji, które można rozbudować. Oznacza to, że Robotic Arm ma potencjał do dalszego rozwoju. Urządzenie może znaleźć wiele zastosowań m.in. w motoryzacji, a także w logistyce.
Twój przyjaciel robot
Zakres pomocy na rzecz ludzi, ze strony inteligentnych maszyn, będzie systematycznie wzrastał – mówi Piotr Bartkiewicz, Delivery Center Head z koszalińskego oddziału GlobalLogic Poland Sp. z o.o. – Roboty, w połączeniu ze sztuczną inteligencją coraz częściej będą wspierać personel medyczny szczególnie w zakresie skutecznej diagnostyki i metod leczenia ludzi. Jednocześnie zmniejsza się ilość wykwalifikowanego personelu medycznego. Pojawiającą się lukę mogą wypełnić inteligentne maszyny.
Jedną z nich jest robot Knossos, opracowany przez specjalistów z GlobalLogic. Jest to mobilna maszyna wyposażona w czujniki oraz kamerę. Urządzenie, dzięki informacji otrzymywanej z systemu wbudowanego, odpowiadającego za przetwarzanie obrazu oraz generowanie na jego podstawie najbardziej optymalnej ścieżki, jest w stanie dotrzeć do wyznaczonego punktu, omijając wszelkie przeszkody. Knossos jest platformą, którą można rozbudować o szereg dodatkowych funkcjonalności. Dzięki temu robot może być przydatny m.in. w opiece nad osobami w podeszłym wieku. Projekt może być również wykorzystany, jako element oprogramowania dla autonomicznych pojazdów, zautomatyzowanej logistyki, a także w rozwiązaniach dla nawigacji robotów przemysłowych.
Więcej o GlobalLogic
GlobalLogic jest liderem w zakresie usług cyfrowej inżynierii produktów. Pomagamy naszym klientom w projektowaniu i tworzeniu innowacyjnych produktów i platform oraz w kreowaniu cyfrowych doświadczeń, dopasowanych do realiów współczesnego świata. Dzięki połączeniu strategicznego projektowania i kompleksowej inżynierii z naszą wiedzą ekspercką jesteśmy w stanie umożliwić naszym klientom wykreowanie wizji przyszłych możliwości ich organizacji, a następnie przyspieszyć proces jego transformacji do poziomu cyfrowego przedsiębiorstwa przyszłości. GlobalLogic posiada 30 centrów inżynieryjnych i studiów projektowych, zatrudnia ponad 17 000 profesjonalistów z całego świata. Siedziba główna firmy znajduje się w Dolinie Krzemowej. GlobalLogic Poland działa w pięciu polskich miastach - Wrocławiu, Krakowie, Szczecinie, Koszalinie oraz Zielonej Górze i zatrudnia ponad 1150 inżynierów i menedżerów.